چگونگی به کار بردن گاز فریون در تهویه مطبوع

Freon نام و برند تجاري ثبت شده ي شركت Chemours جهت عدد گذاري هالوكربن ها و همینطور AC مخفف Air Conditioning يا دستگاه تهويه هوا می باشد. تقريبا غير ممكن است كه خودتان میتوانید فرئون (Freon) را به دستگاه تهويه هوا اضافه كنيد، در صورتی که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، احتمال دارد آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد.

چنانچه که تمایل دارید که به صورت خودکار اقدام به تعمیر کنید در مرحله ی اول باید متخصص شوید در این مقاله تلاش کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و برخی از ابزار مورد نظر جهت انجام درست این امر زمان کار در اختیارتان قرار داده ایم.

اين پروسه احتمال دارد خطرناك باشد، لذا چنانچه که اطمینان پیدا نمیکنید كه چه كاري بايد انجام دهيد يك شخص متخصص در زمينه ی نصب کولر گازی را به كار بگيريد. بتوانید كار خود را با تشخيص مشكل و ایراد شروع كنيد و اطمینان پیدا کنید ايراد دستگاه مقدار سرد كنندگي پائین است. هنگامی كه ايراد را پيدا كرديد، قبل از آغاز كار دستگاه تهويه هوا را به صورت كامل تميز كنيد. جهت اين كار نیاز به يك مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ي سرد كن R22 يا R410A برای پيشرفت كار می باشد.

شناخت مشكل

1- دريچه و منفذ هايي كه از آن ها باد گرم بیرون می آید و دماي اتاق را بررسی كنيد.

خروج باد گرم از منافذ يكي از نشانه هايي است كه دستگاه احتیاج به تعويض يا تعمير دارد. ولی، ترموستات شكسته نيز قادر است باعث بروز اين مشكل شود. در صورتی که مشكل از قسمت سرد كن دستگاه باشد، دماي اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر مي شود، به این دلیل که دستگاه به مرور زمان خاصيت سرما زايي خود را از دست مي دهد. ولی در صورتی که ترموستات شكسته يا علت ديگري سبب ايراد دستگاه شده باشد، شايد دماي هوا حالت نوساني پيدا مي كند.

2- به دنبال تكه هاي كوچك يخ بر فنر و سيم پيچ هاي دستگاه باشيد.

از دريچه جلويي دستگاه تهويه هوا به لوله ها نگاهي بيندازيد. در صورتی که لوله ها يخ زده به نظر مي رسند يا نشتي دارند، اين به اين معنی است كه دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. اين نشتي بايد به دست يك تكنسين HVAC (گرما، تهويه، تهويه هواي محيط) رفع گدد وگرنه اين مشكلات پابرجا خواهند ماند. چنانچه که همچنان با دستگاه كار كنيد و نشتي آن را رفع نكنيد اين مشكلات به مراتب بيشتر و آسيب زننده تر خواهند شد.

3- در نزديكي منبع گرم كن به دنبال تجمع آب بگرديد

محل نزديك به منبع گرمايشي را به خوبي جستجو و یسنجید. در صورتی که در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ي آن است كه يخ هاي روي فنرها و سيم پيچ ها آب شده و بر روي زمين ريختند. اين آب جمع شده قادر است باعث آسيب به منبع گرمايشي شود و مشكلات را چند برابر كند. بهتر است از يك متخصص كمك بخواهيد تا اين مشكل را رفع كند.

4- از يك تكنسين بخواهيد همه نشتي ها را تعمير كند.

دستگاه هاي تهويه هوا بیشتر به صورت محكم مهر و موم شده اند و فري آن ها هرگز نبايد دچار نشتي شوند. چنانچه که مجبور به تعمير كولر شديد، پس حتما با نشتي روبرو شديد و چنانچه که آن را رفع نكنيد مشكل در جاي خود باقي خواهد ماند. اضافه كردن سرد كن (تركيبي ماده شكل كه در وسیله های سرمايشي و گاها گرمایشي استفاده مي شود) قادر است مشكل را به سرعت حل كند، ولی در نهايت به دستگاه آسيب مي رساند.

نمایندگی کولر فوجی در ایران