کمپرسور کولر گازی چیست و وظیفه آن چیست؟

کمپرسور کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد ؟ سیستم های خنک کننده و کولر گازی از اجزایی دقیق و گوناگون تشکیل شده است که پروسه و نتیجه نهایی همه اجزاء تشکیل شده ایجاد و راحتی و خنک کنندگی فضای مورد نظر شما می باشد . هر قسمتی از یک کولرگازی وظیفه و اهمیتی دارد ولی بعضی از این قطعات مستلزم توجه ویژه ای هستند ، یکی از این قطعات کمپروسور یک دستگاه است که اساسا قلب یک کولر گازی محسوب می شوند .

یک سیستم تهویه مطبوع بدون کمپروسور قادر نیست کار کند به این دلیل که وظیفه اصلی یک کمپروسور کمپرس و متراکم کردن گاز مبرد می باشد ، دقت به قدرت و ساختار آن خیلی مهم و حیاطی است به این دلیل که وجود یک کمپروسور بی کیفیت سیکل خنک کنندگی کمتر را در پی خواهد داشت.

مبانی کمپرسور:

کمپروسور قطعه اصلی یک کولر گازی به حساب می آید این کمپروسور باید در فضای باز قرار گیرد و وظیفه آن این است که مبرد مورد احتیاج برای انتقال از طریق کویل های یونیت های داخلی و خارجی و همینطور متراکم کردن و کمپرس کردن گاز مبرد و همینطور بهره بردن از انرژی به مبرد را به گردش بگزارد.

زمانی که شما از یک کولر گازی انتظار خنک کنندگی ایده آلی را دارید باید بدنبال کولر گازی با کمپروسور قدرتمند می باشید . یک موتور قدرتمند کمپروسور که خود به عنوان یک موتور مستقل که از یک سیلندر و پیستون ساخته شده است . کمپروسور فشرده سازی مبرد گاز خنک کنندگی یک سیستم را بر عهده دارد که این سبب می شود گاز مبرد کمپرس و درجه حرارت آن پایین تر آیدو تبدیل به مایع می شود و با فشار مایع را از طریق خطوط ارتباطی به یونیت داخلی منتقل می نمایند و در یونست داخلی مایع ارسال شده تبخیر شده و کرما را از خانه شما جذب میکنند ، مبرد در نهایت منجر به بازگشت به کمپروسور چرخه دوباره می باشد.

به صورت کلی می توان همه ی کمپروسور های تولید شده را در سراسر جهان به سه دسته تقسیم کرد :

1 : کمپروسور روتاری : کمپروسور هایی که به صورت عمودی به دست یک شبکه عملکرد فشرده و کمپرس گاز را انجام می دهد.

2 : کمپروسور های پیستونی : این نوع کمپروسور ها توسط یک پیستون در داخل سیلندر عملکرد کمپرس را انجام می دهد .

3 : کمپروسور های اسکرول : این گونه کمپروسور که از بهترین کمپروسور ها و پیشرفته ترین نوع کمپروسورها محسوب می شود و عملکرد آنها به صورت سانتریفیوژی و چرخشی عمل می کندد و به صورت عمومی از انواع کمپروسور های دیگر پر کازآمد تر و طول عمر بیشتری نسبت به بقیه دارند.

شرایط آب و هوایی کمپرسور ها :

شرایط کارکرد محیطی کمپرسور کولر گازی با دقت به محلی که قرار است در آن فعالیت کنند بسیار مهم است به صورت یک قاعده کلی کمپروسور های تولید شده از نظر شرایط آب و هوایی به دو گروه T1 و T3 تقسیم بندی می شوند . شرایط آب و هوایی T1 به مناطقی معتدل و نیمه معتدل و کوهستانی اطلاق می شود که شرایط دما بیشتر از 30 درجه سانتی گراد می باشد که لازم به ذکر است فعالیت کمپروسورهای T1 در شرایط و منطقه هایی که زیادتر از 35 درجه سانتی گراد باشند اصطلاحا اورلود و از فعالیت خد باز می ایستد.

شرایط آب و هوایی T3 به شرایط و مناطقی اطلاق می شود که خیلی گرم سیر و استوایی هستند ، در این حالت کمپروسور می تواند تا 60 درجه سانتی گراد گرمای محیط را تحمل و به عملکرد خود ادامه دهند . قابل به ذکر است هیچ زمانی از کمپروسور هایی که با شرایط آب و هوایی شما مطابقت ندارد خریداری و استفاده نکنید چون با این کار از هدر رفتن پول خود جلوگیری خواهید کرد.