پرسش و سوالات متداول پیرامون تفاوت کولر آبی و اسپلت و کولر گازی

در این مقاله از سری مقالات سایت فروشگاه تخصصی کولر گازی فوجی تلاش داریم سوالات و پرسش های کاربران پیرامون تقاوت های کولر گازی و اسپلیت و کولر آبی را بیان کنیم.

تفاوت کولر های گازی و آبی چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کم میکنند. اما اساس کار کولر گازی به این گونه است که٬ وجود مبرد با دمای پائین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط به دست مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به بیرون دفع می گردد.

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. به این علت که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع خیلی نزدیک می باشد. به وجود آمدن شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه آغازین ساختمان را زیادتر میکند. هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط بسیار مناسبی برای رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کم میکند.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد.

کولر گازی با اسپلیت چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را منتقل میکنند یعنی قسمت بزرگی از کولرهای گازی همین اسپلیت ها تشکیل میدهند. از دو قسمت یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. اما کولر گازی مفهوم بیشتری را انتقال می دهد که اضافه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های مختلفی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند

1-پنجره ای 2- پرتابل 3-اسپلیت(سقفی دیواری- دیواری-سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)

توضیح کوتاهی راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پائین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای به دست آورده شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

نمایندگی کولر گازی فوجی در ایران